Refinancování hypotéky v praxi

refinancování hypotéky v praxiMožná je to zrovna váš případ: fixační období končí a vy se ptáte – co teď? Mám zůstat u staré banky, nebo se mám porozhlédnout jinde? Radíme vám: srovnávejte, počítejte! Hlavně nezapomeňte včas kontaktovat banku sami a ptát se na nové podmínky, neboť banka to udělá na poslední chvíli a vy už nebudete mít čas s bankou o lepších podmínkách vyjednávat. Nehledě na to, že už bude pozdě vyjednávat i s bankami konkurenčními o refinancování hypotéky.

Postup je tedy následující:

1) Kontaktuje banku cca 2 měsíce před skončením fixace. Banka to udělá pouhé 3 týdny před jejím koncem. To je málo!

2) Znáte-li nové podmínky (úrokovou sazbu), zjistěte si, co vám nabízí konkurence. Nebyli byste první, komu banka nabízí horší podmínky než klientům novým.

3) Nabídky si srovnejte. Poslouží vám k tomu „srovnávací hypokalkulačka“.

4) Máte-li pochyby, zeptejte se konzultanta akreditovaného u Asociace hypotečních makléřů. Poradí vám zdarma, případně vše zcela bezplatně vyřídí.

I my jsme refinancovali. Pojďme se podívat na náš případ:
Hypotéku jsme si vyřizovali v prosinci 2004. Její parametry byly následující:

Výše hypotéky: 1 500 000 Kč
Fixace: 3 roky
Splatnost: 20 let
Úrok: 4,3%
Splátka: 9 328 Kč za měsíc


Nyní nám tedy končí fixační období. Na „hypokalkulačce rok po roce“ jsme si spočítali, že nám zbývá uhradit ještě 1 348 372 Kč. Stávající banka nám nabídla při pětileté fixaci úrok 5,40%, což je přibližně 0,2-0,3% více, než nabízí klientům novým.

Navštívili jsme tedy makléře Asociace hypotečních makléřů a ten nám navrhnul několik řešení. Nás zaujala fixace na 5 let s úrokem 5,1% a také 100% sleva na bankovním poplatku za zpracování hypotéky. U této varianty je však třeba zaplatit nový znalecký odhad za 5000 Kč.

Abychom přesně viděli rozdíl mezi nabídkou staré banky a banky nové, zadali jsme všechny hodnoty do „srovnávací hypokalkulačky. Hypotéka A je nabídka stávající banky a Hypotéka B je nabídka našeho hypotečního makléře (obrázek 1).

Do splatnosti jsme zadali 17 let, což je přesně tolik, kolik nám zbývá u staré banky.Z tabulky je patrné, že nabídka hypotečního makléře (Hypotéka B) je levnější. Nakonec jsme tedy hypotéku refinancovali s makléřem u jiné banky, přičemž jsme si vzali novou splatnost 20 let. Měsíční splátka je 8 973 Kč (Obrázek 2).

Obrázek 1:

Obrázek 2:

Vyřízení refinancování hypotéky trvalo 11 dní. Nepotřebovali jsme nový znalecký odhad a neplatili poplatek za vyřízení úvěru. Museli jsme ale doložit podklady k bonitě – tedy potvrzení od zaměstnavatele o výši příjmů a výpisy z účtů za poslední 3 měsíce. Podklady k bonitě jsme donesli hypotečnímu makléři a pak se s ním za 11 dní sešli v bance při podpisu nové úvěrové smlouvy.

Nezastíráme, že nás mrzelo přecházet k jiné bance a znovu s makléřem papírovat, ale naše „stará“ banka neprojevila minimální ochotu ustoupit a nabídnout konkurenceschopnou sazbu, přestože v našem případě nikdy nedošlo k opoždění hyposplátky. Navíc rozdíl mezi jejich nabídkou a námi zvolenou variantou byl několik desítek tisíc korun za dobu splatnosti a při předpokladu konstantní úrokové sazby. To je vcelku slušná úspora, nemyslíte?

Takže rada na konec: počítejte, počítejte, počítejte - a pište. Rádi Vám bezplatnou konzultaci se členy Asociace hypotečních makléřů zařídíme!

Čtěte také: Refinancování hypotéky: ano či ne?

Autor: Refinancovani hypoteky.eu

Refinancování hypotéky snadno!

Potřebujete rychle refinancovat? Kontaktujte nás! Refinancování hypotéky nemusí znamenat stres a nekonečné nervy. Naše služby jsou zcela bezplatné.

Refinancování hypotéky bezplatně

Všichni naši spolupracovníci jsou členy Asociace hypotečních makléřů. Jejich služby včetně refinancování hypotéky jsou zcela bezplatné.
Najdete nás po celé České republice!

FÉR hypotéka

FÉR hypotéka je značka kvality členů Asociace hypotečních makléřů.

 

Jste zde: Domovská stránka Refinancování hypotéky - články Refinancování hypotéky v praxi